Dobré rady pro kupující

Kupujete nemovitost? POZOR!!!

   Pokud kupujete nemovitost, vždy si dobře prověřte, zda prodávající má právo nemovitost prodávat. A to nejen ledajaké právo prodávat, ale přímo právo VÝHRADNÍ. Exkluzivní. Exkluzivní smlouvu, exkluzivní zastoupení. To znamená, že se jedná o jediný subjekt (zpravidla  realitní kancelář), ke kterému má majitel důvěru, a který proto PŘÍMO POVĚŘIL prodejem nemovitosti.

   Pokud realitní kancelář toho výhradní pověření nemá, pak uděláte nejlépe, když v ní vůbec ve věci koupě nemovitosti nebudete ztrácet čas. Ušetříte si tím možná mnohá zklamání. A už vůbec v takové realitní kanceláři neskládejte nějaké zálohy. A pokud ano, tak pouze za té podmínky, že o tom bude jednoznačně vědět i majitel nemovitosti a současně bude i účastníkem nějaké písemné dohody o složení takové zálohy (a nebojte se majitele legitimovat – může být fiktivní). Je to skutečně jediná možnost, jak mít jistotu, že je váš obchod veden korektně.

   Jinak já osobně doporučuji zcela ignorovat nabídky, které jsou prodávány na základě nevýhradní smlouvy. V takovém případě je nejlepší zjistit si třeba na internetu majitele konkrétní nemovitosti a kontaktovat přímo jeho. Možná nyní hovořím i proti zájmům realitních kanceláří, ale ty slušné a poctivé mi jistě dobře porozumí…

Autor: Ludvík Šojdr  |  Datum: 13.9.2004 16:08

Kontakt

Formulář
REAIA consulting s.r.o.
Velké náměstí 48/41, 767 01 Kroměříž
Mobil: +420 603 854 884
Tel./Fax: +420 573 336 936
E-mail: reality@reaia.cz
Bezpečnostní kód