Dobré rady pro kupující

Není ta cena nějak vysoká?...

... aneb jak vzniká tržní cena nemovitosti v situaci nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

   Nejprve si ujasněme termíny. TRŽNÍ CENA je konkrétní cena, která byla za nemovitost zaplacena. Na rozdíl od TRŽNÍ HODNOTY, což je v podstatě OBVYKLÁ CENA této nemovitosti. Logické je, že obvyklá cena a tržní cena měly být velmi podobné, ne-li stejné. Praxe však může být úplně jiná. Proč? Odpovědí je právě způsob, jak v praxi tržní cena nemovitosti vzniká.
   Bezmála 100% lidí, kteří chtějí prodávat svou nemovitosti, si vytvoří svou vlastní představu o ceně. V bezmála 100% případů je tato představa vyšší, mnohdy i výrazně, než je právě obvyklá cena této nemovitosti. Jelikož informací o realizovaných prodejích obdobných nemovitostí mají jak prodávající, tak i kupující minimálně, spíše žádné, stávají se běžně případy, že se nemovitost prodá za cenu odlišnou, někdy i výrazně od ceny obvyklé.
   Na místě by měla být především spokojenost prodávajícího. Jelikož však ani prodávající, ani kupující, s ohledem na již zmíněný informační deficit, skutečný stav věcí nezná, bývá obvykle spokojenost na obou stranách. Skutečný stav věcí může znát pouze ten, kdo soustavně z každé tržní ceny vytěží a zaarchivuje maximum souvislostí ve vztahu k velikosti, kvalitě i poloze prostor, kterých je prodaná nemovitost nositelem. Právě kvalita a rozsah takovéto informační databáze je základem pro zodpovědnou a věrohodnou radu za kolik koupit, či prodat. Určitě není hloupost zaplatit něco navíc (existuje i cena mimořádné obliby),  hloupost však je neporadit se a nevědět, kolik ve skutečnosti navíc platím. Holt, za hloupost se platí. Byla by jistě zajímavá analýza, jaká je právě u nás v Kroměříži její OBVYKLÁ CENA… 

Autor: Ludvík Šojdr  |  Datum: 11.3.2003 16:04

Kontakt

Formulář
REAIA consulting s.r.o.
Velké náměstí 48/41, 767 01 Kroměříž
Mobil: +420 603 854 884
Tel./Fax: +420 573 336 936
E-mail: reality@reaia.cz
Bezpečnostní kód